Jak żyć długo, czyli czego możesz nauczyć się od stulatków

Wiek jest tylko liczbą – to zdanie stulatków.

Latka biegną, czasy się zmieniają, ale stulatkowie potrafią się adoptować do nowych warunków. Są odporni emocjonalnie. Emocje są jednym z kluczowych elementów decydujących o zdrowiu i długowieczności.

Optymizm i elastyczność emocjonalna utrzymają cię młodym duchem

W pewnym badaniu okazało się, że grupa 100 osób o średniej wieku 81 lat, która była poddawana na ekspozycję na takie słowa jak kreatywny, zdolny, rześki zachowywała większą sprawność fizyczną.

To dowód jak wielki wpływ ma twój umysł na twój organizm. Jeśli będziesz wierzył, że wraz z wiekiem twój organizm będzie coraz słabszy, to będzie to tylko przyśpieszało proces starzenia.

Ale działa to też w drugą stronę – jeśli postrzegasz samego siebie w kategoriach młody, zdrowy, sprawny, to rzeczywiście będziesz w dużo lepszej formie, szczególnie gdy to nastawienie będzie szło w parze ze zdrowym stylem życia: dietą, aktywnością fizyczną, odpowiednią ilością snu itd.

Wielu stulatków deklaruje, że czują się jakby mieli po 20 lat mniej. To kwestia autosugestii. Jednocześnie wielu ekspertów uznaje, że takie parametry jak ciśnienie krwi, siła mięśni czy masa kostna są lepszym wskaźnikiem zdrowia i prognoz dotyczących długości życia niż wiek chronologiczny.

jak-dlugo-zyc

Stulatkowie jedzą prawdziwą żywność

Jak wiadomo, jedyny sposób odżywiania, który jest potwierdzony naukowo, czyli doświadczalnie, to sposób odżywiania a la dieta śródziemnomorska, którą w praktyce stosują chociażby Japończycy z Okinawy czy inne długowieczne społeczności.

Generalnie ma to być żywność roślinna, aczkolwiek wcale nie twierdzę, że ma to być weganizm. Ma to być cała i nieprzetworzona żywność, a samo przetwarzanie, jak np. gotowanie powinno odbywać się w domu.

W zasadzie nie istnieje coś takiego jak dieta idealna, bo jeden będzie dobrze funkcjonował na diecie stricte roślinnej, a inny będzie musiał się wspierać pokarmami pochodzenia zwierzęcego. To kwestia spuścizny genetycznej. Ale chodzi o tą jedną cechę wspólną: jak najmniej przetworzoną naturalną żywność.

Emma Morano, która w wieku 116 lat jest najstarszą osobą na naszej planecie, zdradza swój dietetyczny sukces: trzy jajka dziennie (dwa na surowo) oraz codziennie surowe mielone mięso.

Wielu stulatków deklaruje także inne dietetyczne czynniki powiązane z dietą: intermittent fasting, nieprzejadanie się, jedzenie tylko raz dziennie, a sama Emma zjada tylko lekki obiad.

Na Japońskiej Okinawie jedzenie tylko do 80% sytości jest normalnym zwyczajem i twierdzi się tam, że jest to istotny czynnik długowieczności.

Ciesz się chwilą, miej drugą osobę

Innym wspólnym czynnikiem wśród 100 latków są silne więzi z innymi ludźmi. Wiele z tych osób bardzo ładnie wypowiada się na temat ich małżeństwa, które jest dla nich źródłem przyjemnych wspomnień. Podobnie wielu stulatków deklaruje wdzięczność za ich doświadczenia i relacje z innymi ludźmi w trakcie swojego życia.

Naukowcy odkryli, że osoby, które znajdują się w udanych związkach społecznych mają o 50% większe szanse na długie życie. Innym czynnikiem z tym powiązanym jest świadomość, że relacje społeczne, wspomnienia i emocje są ważniejsze niż dobra materialne.

Najstarsze osoby na tym świecie są pełne optymizmu i radości życia, żyją chwilą obecną, nie funkcjonują jakby mieli całe życie za sobą, lecz myślą o tym, co jeszcze mają do zrobienia. Wielu stulatków chce żyć każdego dnia na maksa, są aktywni fizycznie, psychicznie i społecznie.

Pomagaj innym

Pomaganie innym promuje długowieczność, zapewne dlatego, że wywołuje to poczucie zadowolenia. Wolontariat obniża ryzyko depresji i lęku, a przy okazji utrzymuje cię na nogach. Pomaganie innym podnosi poziom hormonów zadowolenia, jak oksytocyna, zaś obniża poziom kortyzolu.

Jednocześnie odrzuca się teorię, że ciężka praca skraca życie. Wprost przeciwnie. Osoby pracujące ciężko przez całe życie wydają się być szczęśliwsze, zdrowsze i posiadające silniejsze relacje międzyludzkie.

sposoby-na-dlugowiecznosc

Nie ma recepty na długowieczność

Nie istnieje recepta na długowieczność. Gdyby przyjrzeć się wszystkim stulatkom, to mogłaby zebrać się grupa osób na tyle zróżnicowana, że mogliby (prawie) rywalizować na tej płaszczyźnie z młodzieńcami.

Nie ma wzoru. Zwykłe zalecenia dotyczące zdrowego trybu życia – nie palenie, nie picie, dużo ćwiczeń, dobrze zbilansowana dieta, umiarkowana masa ciała – dotyczą nas, zwykłych ludzi. Ale nie ich. Stulatkowie są klasą samą w sobie.

Nir Barzilai

Nir Barzilai jest lekarzem z instytutu badań nad starzeniem się z Wyższej Szkoły Medycyny im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku. Dokonał analizy zachowań grupy stulatków, gdy mieli oni po 70 lat. Okazało się:

 • 8% było otyłych
 • 37% miało nadwagę
 • 37% było palaczami (palili przez 31 lat)
 • 44% wykonywało umiarkowane ćwiczenia
 • 20% w ogóle nie ćwiczyło

Mimo tego Nir twierdzi, że nie powinniśmy lekceważyć zdrowych wyborów stylu życia:

Dzisiejsze zmiany stylu życia w rzeczywistości przyczyniają się do tego czy ktoś umiera w wieku 85 lat czy przed 75 rokiem życia. Jednak, aby dożyć 100 urodzin potrzebny jest do tego specjalny genetyczny make-up. Ci ludzie są inni. Wolniejsi. Oni ostatecznie umierają na te same choroby co my, ale 30 lat później i zazwyczaj szybciej, bez chorowania przez dłuższy okres.

Dobrym pomysłem są dobre zachowania w stosunku do innych ludzi. Pokaż im szacunek i pomagaj im tak bardzo jak tylko możesz, a zostanie to spłacone stokrotnie.

Emilia Tereza Harper (urodzona w 1913 roku)

www.nytimes.com/2013/07/23/health/meaningful-markers-of-aging.html?_r=1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20668659

journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797614551970

www.telegraph.co.uk/news/2016/05/13/the-secret-to-longevity-is-eating-two-raw-eggs-a-day-says-newly/

www.huffingtonpost.com/adoree-durayappah-mapp-mba/healthy-living-news_b_5301711.html

www.spiegel.de/international/zeitgeist/the-secrets-of-the-supercentenarians-scientists-seek-to-unlock-key-to-longer-lives-a-719208.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12473312

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18198690

www.apa.org/monitor/2011/12/longer-life.aspx

www.howardsfriedman.com/longevityproject/

2 comments on “Jak żyć długo, czyli czego możesz nauczyć się od stulatków

 1. Reblogged this on Kontynentix.

  Polubienie

 2. tak szybko nie pędzi za młodu… emocje osłodzę z miodu… nastawienie zmieniam niezmiennie… ze zdrowiem żyć przyjemnie 🙂 pozdrawiam 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: